Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Pique: Neymar-pengene gør Coutinho-transfer avanceret

25.08.2017 Kl. 10:24
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Denne sommer blev sommeren, hvor fodbolden fik en ny transferrekord. PSG hentede som bekendt Neymar i Barcelona for svimlende 1,6 milliarder danske kroner. 

Dette faktum gør det svært for FC Barcelona at hente en erstatning for Neymar for rimelig penge. Ousmane Dembele og Philippe Coutinho er blevet rygtet til den catalanske storklub.

Det er ikke tit, at spillerne udtaler sig om potentielle spillerhandler, men Gerard Pique er en slags talsmand i Barcelona, og han mener, at pengene, som de fik for Neymar, gør det hele sværere. 

– Jeg tror stadig på, at spillere vil til Barcelona, og det er tilfældet med Coutinho og Dembele. Den ene indgiver en transferanmodning, og den anden med sine handlinger i Dortmund. Det viser, at de begge er ellevilde efter at komme til klubben, sagde Pique til Daily Mail

– Problemet er bare, at vi solgte Neymar, og klubberne ved, hvor mange penge vi fik. Det nuværende marked gør det også ret kompliceret. 

– Jeg tror ikke, det er fordi, at spillerne ikke vil til Barcelona. Det vil de rigtig gerne, men lige nu stiger prisen på alle de spillere, som klubben gerne vil have. 

Seneste nyt er, at Barcelona og Dortmund er blevet enige om en pris på Dembele, som kan stige til 150 millioner euro. Liverpool fortsætter dog med at afvise Barcelonas tilnærmelser. 

Annonce