Mourinho forklarer: 1,6 milliarder for Neymar er IKKE for dyrt
Manchester United-chefen José Mourinho er en herre, der over årene har købt mange dyre spillere. Sidste sommer gjorde han Paul Pogba til den dyreste fodboldspiller nogensinde, da han hentede franskmanden i Juventus for omkring 750 mio kroner.
Derfor kan Mourinho, med en vis viden bag, udtale sig om den nuværende saga, der sender Neymar fra FC Barcelona til PSG for en svimlende sum på 1,65 milliarder danske kroner!
Klart den dyreste spiller i historien, men Mourinho mener ikke, at det er for meget.
– Da vi betalte for Paul Pogba sagde jeg til alle, at det ikke var dyrt. Dyrt er, når transferpriserne kommer op på et niveau, hvor kvaliteten ikke er med, siger Mourinho ifølge Manchester Evening News og fortsætter:
– Jeg tror det samme sker med Neymar. Det er ikke dyrt med 200 millioner (pund, red). Jeg synes ikke det er dyrt.
José Mourinho mener til gengæld, at konsekvensen kan være højere priser for dårligere spillere – på den måde er Neymar-transferen 'dyr' for markedet:
– Måden han (Neymar) er 'dyr' på er, at du nu får flere og flere spillere, der koster 100 millioner pund og du får flere spillere, der koster 80 millioner pund og 60 millioner. Det er det eneste problem. Det er konsekvensen, at alt bliver dyrere nu på grund af Neymars skifte.
– Men det er det eneste sted, det er dyrt. Neymar er en af de bedste fodboldspillere i verden. Kommercielt er han en meget stærk person. Det er helt sikkert. og det har Paris Saint-Germain selvfølgelig også tænkt på. Så det er ikke et problem, at de betaler den pris, siger Mourinho.
FC Barcelona bekræftede onsdag, at 25-årige Neymar har meddelt, at han ønsker at forlade klubben efter fire år på Camp Nou.
Ifølge Neymars agent Walter Ribeiro er franske Paris Saint-Germain klar til at indfri Neymars svimlende frikøbsklausul på 222 millioner euro, cirka 1,65 milliarder kroner.