Lallana storroser Sturridge: Som at have to nye spillere
Liverpool har tidligere nydt godt af Daniel Sturridges målfarlighed, men den forgangne sæson blev i den grad ødelagt af skader, og angriberen nåede kun op på sølle tre mål i Premier League.
På rygtebørsen har englænderen været meldt på vej væk, men ifølge holdkammeraten Adam Lallana kan Sturridge spille en vigtig rolle for the Reds i den kommende sæson:
– Studge har været fantastisk i pre-season indtil videre. Han ser virkelig skarp ud, og hvis han kan komme op i fulde omdrejninger og score mål, vil det være som at have to nye spillere. Han er en verdensklassespiller.
– Han kommer til at blive en afgørende spiller for os i den kommende sæson – jeg kan mærke det. Man kan ikke sætte en pris på ham.
Daniel Sturridge var blandt ligaens bedste spillere, da Liverpool i 2013/14 var få point fra at snuppe mesterskabet. Her nettede englænderen 21 gange, mens det blev til syv assists.