Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Barca-exit under opsejling: City er interesseret i Neymar

18.07.2017 Kl. 19:08
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Neymar har været hovedpersonen i den helt store transferhistorie i den europæiske sportspresse, da det rygtes, at han er på vej væk fra Barcelona.

Det brasilianske medie, Esporte Interativo, berettede tidligere i dag, at PSG er klar til at aktivere Neymars frikøbsklausul, der lyder på €220 millioner – svarende til 1,6 milliarder kroner. 

Derudover har Neymar efter sigende takket ja til den kontrakt, som PSG har tilbudt ham. 

Men ifølge den engelske journalist Duncan Castles er Manchester City også inde i kampen om den brasilianske stjernespiller. 

Manchester City vil dog forsøge at få Barcelona ned i pris, da de ikke ønsker at aktivere frikøbsklausulen. Det bliver dog en svær opgave, da Barcelona ikke har nogen intentioner om at miste Neymar, men kan ikke gøre noget, hvis frikøbsklausulen bliver aktiveret.

Manchester United har tidligere haft en snak med Neymar om et muligt skifte til Old Trafford, men et skifte denne sommer er ikke aktuel, da det er en dyr handel, som De Røde Djævle ikke har budgetteret med. 

Barcelona indledte forhandlinger med Neymar tidligere på året om en ny kontrakt, men da han krævede samme løn som Lionel Messi, blev han meddelt, at det ikke kunne lade sig gøre. Derfor vil han væk fra den spanske storklub.

Annonce