Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Nyindkøbet Rodriguez: Mere i vente fra mig

02.07.2017 Kl. 16:51
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tidligere i dag blev det bekræftet, at Jay Rodriguez skifter Southampton ud med West Bromwich, og den engelske angriber ser ud til at få en frisk start hos the Baggies efter nogle svære måneder hos Southampton.

– Der er meget mere i vente fra mig. Jeg er helt ovre skaden, men af en eller anden grund fungerede det ikke for mig hos Southampton i sidste sæson, fortæller Rodriguez til West Bromwich’ hjemmeside med henvisning til den alvorlige knæskade han pådrog sig i 2014, som satte ham ud af spillet i et år.

– Jeg arbejdede hårdt, og jeg var altid villig til at udføre ekstraarbejde, fordi det har altid været min attitude, og jeg var helt klar. Men sådan er fodbold, og det må man leve med.

– Det er sandt, at der er intet som fast spilletid til at give den ekstra skarphed. Det er der, man får sin gode form fra. At spille fast er den vigtigste ting. Men jeg er kommet igennem det, og jeg er meget klogere. Der er stadig meget i vente mig, og jeg ønsker at forbedre mig.

 

Annonce