Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Sigurdsson har ingen planer om at forlade Swansea

19.05.2017 Kl. 07:47
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Med ni mål og 13 assists har islandske Gylfi Sigurdsson haft en flot sæson, og han har været afgørende for, at Swansea inden sidste runde har klaret frisag i Premier League.

Midtbanespilleren er for andet år i træk blevet kåret til Årets Spiller i Swansea, og hans flotte præstationer for waliserne har medført, at de engelske medier har sat ham i forbindelse med et skifte væk fra klubben. Det har Sigurdsson dog ikke nogen planer om.

– Jeg underskrev en ny kontrakt i sommer, og jeg har tre år tilbage. Så det er op til klubben, hvis de vil sælge mig. Men jeg var meget glad, da jeg var udlånt hertil, og igen i de seneste tre år, har Sigurdsson fortalt ifølge Reuters.

– Jeg forsøger ikke at komme væk. Jeg er ikke desperat for at blive solgt eller noget. Det rører mig ikke, hvad folk snakker om.

 

Annonce