Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Skuffet Mourinho: Arsenal var lidt heldige

07.05.2017 Kl. 17:45
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

To hurtige mål i anden halvleg af Granit Xhaka og Danny Welbeck sikrede Arsenal, og Manchester United stime som ubesejret fik der med en brat ende. 

Jose Mourinho var ikke tilfreds med resultatet, og han kalder Arsenal for heldige, fordi Xhakas skud blev rettet af og strøg i mål. 

– Jeg er skuffet over resultatet, men ikke med præstationen. Jeg kunne lide de individuelle og kollektive præstationer, jeg så. Vi tabte, fordi vi ikke scorede, og vi havde store chancer for at score før dem, sagde Mourinho efter kampen i følge Daily Express.

– De var heldige med det første mål. Jeg kunne ikke bede om mere fra Phil Jones, Chris Smalling og Juan Mata, som spillede godt, selvom de ikke har spillet et eneste minut de sidste mange uger. 

– Holdet var godt organiseret. Vi prøvede at vinde, vi spillede for at vinde, vi forsvarede godt og Arsenal var ikke bedre end os, hvis du spørger mig. 

Sidste gang Manchester United tabte i Premier League var i oktober måned sidste år, da de tabte ude til Chelsea, hvilket, ganske imponerende, er 26 kampe siden. 

Annonce