Lykkelig Howe: Overlevelse betyder alt
Bournemouth kunne rent matematisk sikre sig endnu en sæson i Premier League med minimum et point hjemme mod Stoke lørdag eftermiddag, og dén mission lykkedes.
The Cherries var bagud i store dele af kampen, men et kontroversielt selvmål af Ryan Shawcross sikrede Eddie Howe og co. 2-2 til sidst.
Det ene point var således nok til at sikre overlevelse i Premier League, og Howe var en utrolig tilfreds herre efter opgøret.
– Det betyder alt. Det fjerner et stort pres fra vores skuldre, og det er fantastisk endelig at kunne snakke om det. Vores fans har været på en fantastisk rejse, og vi ser frem til at være i Premier League igen næste år, udtaler han til Sky Sports og tilføjer:
– Man bliver et offer for sin egen succes. Det bliver normen. Vi ved, at det er den utrolige indsats fra spillerne, som har gjort denne rejse mulig, og vi ønsker ikke, at den skal slutte endnu.
Der resterer fortsat to kampe af sæsonen for Bournemouth, og overlevelsen betyder ikke, at man nu går på sommerferie. Howe vil sikre en plads i den øverste halvdel af tabellen.
– Glem pengene, vi vil i den øverste halvdel for vores stoltheds skyld. Præmiepengene er selvfølgelig en velkommen bonus for direktørerne og ejeren.
Bournemouth ligger i skrivende stund nummer 10 med 42 point.