Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Swansea spillede sig over stregen mod Everton

06.05.2017 Kl. 18:20
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Hull led lørdag eftermiddag et overraskende nederlag på 0-2 hjemme mod Sunderland, og Swansea havde således mulighed for at spille sig over nedrykningsstregen nogle timer senere, da Everton kom på besøg.

Dette var dog ikke umiddelbart til at se fra kampens start, hvor Everton heller ikke ligefrem kom blæsende. Første halvleg var en chancefattig affære, men én scoring skulle det alligevel blive til.

Efter en lille halv time sendte Jordan Ayew et indlæg ind i boksen og fra tæt hold kunne Fernando Llorente bringe hjemmeholdet foran. Målet var spanierens 13. for Swansea i indeværende Premier League-sæson og samtidig et utrolig vigtigt et af slagsen.

Ronald Koeman reagerede i pausen ved at sætte Ross Barkley på banen, men meget bedre blev det ikke for gæsterne.

Til trods for stort overtag i boldbesiddelsen til Everton skabte Swansea de største chancer, og efter 54 minutter var Jordan Ayew ikke langt fra at fordoble føringen. Angriberen flugtede fra kanten af feltet, men forsøget ramte ydersiden af stolpen og røg forbi Stekelenburgs mål.

Efter 77 minutter var stillingen fortsat 1-0 til Swansea, og denne gang var det så Leroy Fer, som fik muligheden for at sparke Swansea tættere på tre vigtige point. Et perfekt indlæg fra Martin Olsson endte i fødderne af hollænderen, men afslutningen blev sendt lige på landsmanden i Everton-buret.

The Toffees pressede på mod slutningen af opgøret, men det blev ikke til meget mere end en flot soloaktion af Romelu Lukaku. Belgieren afdriblede uden problemer Kyle Naughton, men fra højre side blev forsøget sparket i sidenettet, og da der ikke skete yderligere, tog Swansea tre yderst vigtige point og spillede sig over nedrykningsstregen i Premier League.

Waliserne har 35 point med to kampe tilbage. Hull står noteret for 34 efter nederlaget til Sunderland.

Annonce