Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Guardiola: Gabriel Jesus er Citys fremtid

06.05.2017 Kl. 10:21
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den brasilianske angriber Gabriel Jesus skiftede i januar fra Palmeiras i hjemlandet Brasilien til Manchester City. Allerede fra dag ét imponerede den 20-årige brasilianer, men desværre for ham og The Citizens blev han skadet og sad på sidelinjen i flere måneder. 

Nu er han blevet sin skade kvit og indgår derfor i spillertruppen igen. I sidste weekend var han således i startopstillingen og scorede i kampen mod Middlesbrough, mens han i denne weekend igen forventes at starte inde, da klubbens topscorer Sergio Aguero er ude med en skade. 

Forud for lørdagens kamp mod Crystal Palace forklarer manager Pep Guardiola, at han er overrasket over brasilianerens betydning for klubben allerede nu:

– Inden Gabriel Jesus kom til Manchester City havde vi store forventninger til ham, men vi havde ikke regnet med at han ville have så stor betydning allerede nu, forklarer den spanske manager og tilføjer:

– Han bliver uden tvivl en stor stjerne for Manchester City i de næste mange år, slutter Pep Guardiola. 

Annonce