Vil blive verdens bedst betalte fodboldspiller: Costa rykker til Kina
Der gik kraftige rygter om Diego Costa og et skifte til kinesisk fodbold i vinterens transfervindue, men han endte med at blive på Stamford Bridge.
Efter transfervinduet var lukket bekræftede Tianjin Quanjian interessen i Chelsea-angriberen. The Blues ville ikke sælge på daværende tidspunkt, da de var i en god position til at vinde Premier League og ville dermed ikke sælge deres topscorer.
Meget tyder dog på, at Diego Costa forlader Chelsea til sommer.
Ifølge Daily Mirror er en handel meget tæt på at falde på plads, hvor Tianjin Quanjian betaler Chelsea hele £75 millioner for Diego Costa.
Sammen med sin agent, Jorge Mendes, mødtes Diego Costa med repræsentanter fra Tianjin Quanjian i sidste uge, hvor de personlige vilkår angiveligt kom på plads. Med en ugeløn på 5,7 millioner kroner efter skat vil Diego Costa blive den bedst betalte spiller i verden.
Den engelske avis beretter yderligere, at Chelsea vil bruge pengene fra salget til at hente Romelu Lukaku.