Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

£40 millioner: United står klar med bud på Tottenham-profil

19.04.2017 Kl. 16:28
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Utallige spillere er igennem de seneste par måneder blevet sat i forbindelse med et skifte til Manchester United.

Nu forlyder det, at Jose Mourinho vil på rov hos ligarivalerne fra Tottenham.

Der er tale om Eric Dier, som i denne sæson har været fast mand i et tre-mandsforsvar, der har bestået af Toby Alderweireld, Jan Vertonghen og Eric Dier.

Eric Dier er blevet skubbet ned i forsvaret, da Victor Wanyama har sat sig på pladsen som defensiv midtbanespiller. Daily Telegraph skriver, at Eric Dier er tilfreds som forsvarsspiller i Tottenham, men er af den overbevisning, at hans fremtid ligger på den defensive midtbane – en plads, som Jose Mourinho vil bruge Eric Dier på.

Ifølge den engelske avis står Manchester United klar med £40 millioner for Eric Dier, hvilket svarer til 355 millioner kroner. 

Annonce