Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
Schweinsteiger om Mourinho-forhold: Det var uheldigt
Efter Bastian Schweinsteigers skifte til Chicago Fire udtalte Jose Mourinho, at hans behandling af den tyske midtbanespiller havde været unfair.
Jose Mourinho inkluderede ikke Bastian Schweinsteiger i truppen i starten på sæsonen, og han måtte derfor træne med reserverne.
Tyskeren kom dog tilbage i truppen og fik lidt spilleminutter i de engelske pokalturneringer, inden skiftet til Chicago Fire. Han beskriver Jose Mourinhos behandling som 'uheldig'.
– Han tog fat i mig, og det siger lidt om hans personlighed. Det var en uheldig situation for os begge, men jeg håber det bedste for Manchester United, siger Schweingsteiger ifølge MEN.
– Jeg håber, at de kvalificerer sig til Champions League, og jeg vil forsøge at se deres kampe, slutter han.
Annonce