Moyes overfusede kvindelig journalist: Nu har han undskyldt
Sunderland ligger på sidstepladsen i Premier League, og David Moyes er en presset mand. Det kom til udtryk, da han overfusede en kvindelig journalist, som spurgte, om skotten var mere fyringstruet efter klubbens bestyrelsesformand var til stede ved 0-0-kampen mod Burnley i sidste måned.
– Det blev en smule grimt mod slutningen, så bare pas på dig selv. Du kan stadig godt få et slag, selvom du er en kvinde, sagde Moyes, da han troede, at kameraerne var slukket. Efterfølgende trådte han et skridt frem og tilføjede:
– Pas på næste gang, du kommer her.
Under interviewet med Vicki Sparks fra BBC havde Moyes fortalt, at han overhovedet ikke var under pres, men da han troede at kameraerne var slukket, ændrede han sig.
Selvom Sparks tog overfusningen med et smil, så Moyes ud til, at han ikke jokede. Nu har han været ude at undskylde for sin opførsel.