Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Iwobis opfordring til Wenger: Ignorer kritikken og bliv i klubben

30.03.2017 Kl. 12:01
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsene Wenger er en presset mand. Det er sket efter The Gunners tabte samlet med 10-2 til Bayern München i Champions League-ottendedelsfinalen og nu er endt på en sjetteplads i Premier League efter fire nederlag i de seneste fem kampe. 

Franskmanden har kontraktudløb til sommer og flere fans ser gerne Wenger stoppe på Emirates Stadium og har derfor protesteret mod Wenger.

Men Alex Iwobi mener ikke, at det vil hjælpe Arsenals dårlige form at skifte manager. Nigerianeren, der kun har spillet under Arsene Wenger selvom han kom til klubben, mens han stadig gik i skole, opfordrer klubbens fans til ikke at glemme alt det, franskmanden har opnået i det nordlige London. 

– Han er en stor mand. Jeg vil gerne, at han bliver, fortæller Iwobi til BBC. 

– Han har altid hjulpet mig og udviklet mig som spiller og jeg synes ikke, det er fair, hvordan alle kritiserer ham. Det er meget urimeligt, hvis man kigger på det, han har opnået. Han har altid opnået en fjerdeplads, at være med i Champions League og været med til at kæmpe om titlen. 

I november måned udtalte Iwobi også, at Wenger fortjente mere respekt. 

Annonce