Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Syvendepladsen får med stor sandsynlighed en Europa League-plads

13.03.2017 Kl. 11:43
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I denne sæson havde England syv hold med i de europæiske turneringer, men West Ham nåede aldrig til gruppespillet i Europa League, mens både Tottenham og Southampton røg ud af gruppespillet i henholdsvis Champions League og Europa League.

I skrivende stund er det kun Manchester City, Leicester og Manchester United, som fortsat er med i Champions League og Europa League.

Til næste sæson ser det ud til, at England igen får syv hold med i de europæiske turneringer. Premier League er i øjeblikket garanteret fire Champions League-pladser, mens nummer fem i ligaen får en Europa League-plads.

De andre to Europa League-pladser går til vinderne af EFL Cup og FA Cuppen, og eftersom de resterende klubber i FA Cuppen alle er hold fra top seks, vil den sidste Europa League-plads i stedet gå til syvendepladsen i Premier League.

Sådan kvalificerer syvendepladsen sig til Europa League:

● Hvis EFL Cup-vinderen, Manchester United, slutter i top seks

● Hvis FA Cup-vinderen slutter i top seks

● Hvis Leicester ikke vinder Champions League

Det er gode nyheder for Everton, som i øjeblikket indtager syvendepladsen i Premier League. Merseyside-klubben er syv point foran West Bromwich på ottendepladsen med 10 kampe tilbage af sæsonen for begge klubbers vedkommende.

Hvert land må maksimalt have syv klubber med i de europæiske turneringer, og derfor fratages syvendepladsen i Premier League en plads, hvis Leicester skulle gå hen og vinde Champions League, da de så automatisk får en plads i næste sæsons udgave af verdens fineste klubturnering. 

Annonce