Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Allardyce: Sæsonens vigtigste sejr

26.02.2017 Kl. 14:07
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

På et mål af Patrick Van Aanholt sikrede Crystal Palace sig lørdag sejren over Middlesbrough. Det var blot manager Allardyces anden sejr i ni kampe i Premier League, siden han tog over hos Crystal Palace. Den tidligere West Ham-manager var derfor godt tilfreds efter kampen. 

– Det tre point er vigtige, da det får os ind i gruppen og ud af de sidste tre. Jeg ser de de nederste syv hold i Premier League-tabellen som hold, vi skal prøve at vinde mod. Der har ikke været en vigtigere sejr end den her hele sæsonen, siger Allardyce til BBC Sport og uddyber:

– Selhurst Park havde en fest i dag. Jeg følte, at de virkelig nød indsatsen fra spillerne og bakkede os op. Det var dejligt, siger englænderen.

Crystal Palace er med sejren nummer 17 og netop over nedrykningsstregen i Premier League. Sejren over Boro kom efter nederlag til Stoke og Sunderland.

Annonce