Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Contes kone ikke tilfreds: Chelsea-manageren tog til fodbold på sin fridag

11.02.2017 Kl. 07:55
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Chelseas spillere fik tre fridage efter kampene mod Liverpool og Arsenal, der kastede fire point af sig. Dermed fik Antonio Conte også et par fridage, og dem brugte han på at se fodbold i Italien.

Den tidligere Juventus-manager drog til Torino for at se sin tidligere klub spille mod Inter, og det var italienerens kone ikke helt tilfreds med.

Hun foretrækker, at han holder sig fra fodbold, når han har fri. Den italienske manager har ofte svært ved at forklare sin kone, hvorfor han ser så mange kampe udover Chelseas.

Efter sin tur til Torino afslørede Conte, at han fik en lille medfart af sin bedre halvdel, fordi han ikke tilbringer mere tid sammen med familien.

– Da jeg fortalte min kone, at jeg skulle til kampen mellem Juventus og Inter, var hun ikke glad. Hun sagde til mig: ’Hvorfor? Hvorfor bliver du ikke hos os, din datter og din kone?’, sagde Conte på et pressemøde.

– Nogle gange prøver jeg at forklare hende, at det er arbejde for mig også at se kampe med andre hold, men af og til er det ikke nemt at forklare min kone omkring mit valg, når jeg fri en dag, og så vælger at se en fodboldkamp.

– For eksempel så jeg alle de engelske kampe i søndag og så de italienske kampe, men passionen for fodbold er stor. Min kone kendte ikke fodbold, før hun kendte mig. Min kone og hendes forældre havde aldrig set en fodboldkamp, og om søndagen går og cykler de en tur. 

Annonce