AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
27:03:2020 22:49
Zaha udpeger: Denne tidligere holdkammerat ville jeg spille med igen

Crystal Palace-profilen Wilfried Zaha deltog i en Q&A med fans på klubbens Instagram i anledning af hans 10 års jubilæum hos The Eagles.


Den 27. marts er en speciel dag for Crystal Palace-profilen Wilfried Zaha. Det er nemlig den dag, han for ti år siden fik sin debut for The Eagles i en alder af 17 år, da han blev skiftet ind i klubbens 2-1 nederlag til Cardiff på Selhurst Park.

Siden sin debut er den ivorianske landsholdsspiller blevet et ikon i klubben og i denne sæson har han været en talisman for The Eagles, der indtager 11. pladsen i Premier League. I anledningen af sine 10 år i Crystal Palace har offensivspileren deltaget i en Q&A med nogle af klubbens fans på Instagram og her blev han blandt andet spurgt ind til, hvilket tre spillere han gerne ville spille sammen med, hvis det var muligt.

I løbet af de ti år har Wilfried Zaha spillet sammen med mange forskellige spillere, men han formåede alligevel at besvare spørgsmålet.

- Hvis det var muligt ville det nok være Darren Ambrose, Glenn Murray og Yannick Bolasie, svarede Wilfried Zaha på spørgsmålet, hvorefter han blev spurgt ind til, hvis han kun måtte vælge en:

- Den er svær. Det ville være en af de tre. De er alle fantastiske, men jeg ville nok gå med Darren Ambrose. Han kunne score nogle utrolige mål, som det mod Manchester United. Han kunne sparke fra alle vinkler og score, forklarede Wilfried Zaha.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED