Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
17:09:2021 14:17
Woodward fremlægger blodrøde United-tal: 'Spændende tider for klubben'

Manchester United har offentliggjort deres årlige regnskaber, og trods flere blødende, vigtige tal er klubbens administrerende direktør Ed Woodwards fortrøstningsfuld.


Manchester United har offentliggjort deres årlige regnskaber, som først og fremmest kan udledes at være drastisk påvirket af verdenspandemien.

Klubben offentliggjorde fredag et nettab på 92,2 millioner pund (cirka 802 millioner kroner) i de foregående 12 måneder frem til den 30. juni 2021.

Af rapporten fremgår det yderligere, at United har set omkostningerne for lønninger stige med 13,6 procent til 322,6 millioner pund om året, mens klubbens samlede årlige indkomst er faldet ned til 491,1 millioner pund. Ved sidste års regnskabe hed dette tal 509,2 millioner pund og i 2019 lød det på markante 627,1 millioner pund.

Alt imens er klubbens gæld faldet til fra 474,1 til 419,5 millioner pund.

Dette er ved første øjekast relativt alarmerende tal, men Manchester Uniteds administrerende direktør Ed Woodward lader faktisk til at være fortrøstningsfuld:

- Det har været en spændende start på sæsonen på Old Trafford, med mulighed for at lukke fuld kapacitet inden døre første gang i næsten 18 måneder, indleder en optimistisk Woodward.

- Vi var begejstrede for at byde Cristiano Ronaldo velkommen tilbage til klubben sammen med Raphael Varane, Jadon Sancho og Tom Heaton for at lægge til de fremskridt, som vores første hold allerede har gjort under Ole.

- Dette blev gjort muligt af vores stærke driftsmodel samt de vedvarende investeringer i holdet understøttet af robuste, kommercielle indtægter. Alle, der er tilknyttet klubben, kan være stolte over den modstandsdygtighed, vi har vist gennem pandemien, og vi ser frem til resten af ​​sæsonen og fremover med stor optimisme, afrunder Woodward.
 
Som United-fan kunne man bekymre sig over klubbens højre forbrug på spillere efter tal som disse, men klubledelsen forventer hurtigt at se indtjeningen gennem erhvervelserne overgå udgifterne.
 
Klubbens udskældte administrerende Ed Woodward har tidligere meldt ud, at han stopper i klubben ved årsskiftet.
 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE