AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:02:2020 18:32
Utilfredse Liverpool har kontaktet Chelsea angående FA Cup-billetter

Liverpool gør det på sin hjemmeside klart for klubbens fans, at man har spurgt Chelsea om årsagen til, at man ikke er blevet tildelt flere billetter.


Liverpool og Chelsea brager den 3. marts sammen i FA Cuppens femte runde, hvor The Reds besøger The Blues på Stamford Bridge.

I den forbindelse er der billetnyt, da Liverpool på den officielle hjemmeside har offentliggjort antallet af billetter, som bliver tilgængelige for klubbens fans.

I samme ombæring gøres det klart, at man ikke er tilfredse med at være blevet tildelt under 15% af det samlede antal billetter, hvilket Chelsea dog mener, er en fair fordeling.

- Klubben er blevet tildelt 5.466 pladser fra Chelsea Football Club til kampen. Ved modtagelsen stillede klubben spørgsmåltegn ved, hvorfor dén total er lavere end standarden i FA Cuppen, som lyder på 15%.

- Klubben er blevet informeret om, at det reducerede billetantal er blevet tildelt af Chelseas salgsrådgivergruppe, som har taget flere faktorer med i beregningen. Chelsea har sagt, at beslutningen er taget, og at det ikke vil blive ændret, lyder det fra Liverpool.

Stamford Bridges totale billetantal lyder ifølge Chelseas hjemmeside på 40.832, hvorfor Liverpool skulle have været tildelt 6.124, hvilket altså ikke bliver en realitet i denne ombæring. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED