AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
01:06:2020 13:48
Transferbombe: United har City-stjerne som nyt transfermål af "høj prioritet"

The Independent skriver, at Manchester United følger lokalrivalernes karantæneappel med stor spænding.


Den 8. juni starter Manchester Citys appelsag hos Den Internationale Sportsdomstol, som skal afgøre, hvorvidt klubbens karantæne fra europæiske klubturneringer skal vare ved eller ej.

Men The Citizens er ikke den eneste Manchester-klub, som følger udviklingen med spænding. For skal man tro The Independent, så har Manchester United tilføjet Raheem Sterling til listen over transfermål af "høj prioritet".

The Red Devils har investeret stort i bedre data-analyse, når man rekrutterer nye spillere, og den engelske winger skulle være blevet identificeret som en spiller, der ifølge klubbens dataanlytikere ville passe perfekt til Ole Gunnar Solskjærs mandskab.

The Independent understreger, at Manchester United ikke er jubel-idioter.  Klubben er godt klar over, at det bliver noget nær umuligt at signe Sterling fra lokalrivalerne, men vinder City ikke sin appelsag, kan hans kontraktsituation med klubben hurtigt ændre sig.

Og bliver Sterling først tilgængelig, så rykker Manhcester United på sin interesse i at signe ham, selvom Real Madrid er en mere sandsynlig destination, skulle den 25-årige winger forlade Etihad.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED