Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:11:2020 11:09
Topkandidat: United vil snuppe sportsdirektør fra Premier League-rivaler

Manchester United har en topkandidat til rollen som sportsdirektør, skriver The Sun denne søndag.


Manchester United skulle have Evertons Marcel Brands som sin topkandidat til posten som klubbens første sportsdirektør, erfarer The Sun.

Det er ikke ligefrem verdens bedste kilde, så tag det med et vist gran salt, men det lyder ikke helt sort. Manchester United har længe været på udkig efter den rette mand til rollen som ansvarlig for klubbens rekruttering, og den 58-årige hollænder har foretaget et fremragende stykke arbejde for Everton siden 2018.

Hans kontrakt med Merseyside-klubben udløber dog efter denne sæson, og venner og bekendte skulle angiveligt fortælle, at Brands ville have svært ved at afvise et jobtilbud fra The Red Devils.

Processen med at hyre en sportsdirektør har været lidt frem og tilbage for Manchester United. Omkring Ole Gunnar Solskjærs ansættelse udmeldte klubben, at man nu kiggede på kandidater til posten. Sidenhen skulle jagten være stoppet eller sat i bero, men ifølge The Sun er der nu igen forlydender om, at klubben har planer om at gøre alvor af sine intentioner om at ansætte en mand til rollen.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED