AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:05:2019 20:29
Tidligere United-profiler spøger som ny manager i Brighton

Efter nyheden om fyringen af Brightons træner, Chris Hughton, tidligere på dagen er de engelske bookmakere klar med en liste over mulige afløsere.


På trods af overlevelse i Premier League, lykkedes det ikke for træner Chris Hughton at overleve som træner for Brighton.

Klubben annoncerede nemlig mandag, at træneren og klubben ville gå hver til sit efter fem års samarbejde.

Knap har nyheden lagt sig, før flere engelske bookmakere allerede er klar med deres bud på, hvem klubbens nye træner bliver, når sæsonen 2019/2020 går i gang.

Ifølge Sky Bet kan det tomme sæde faktisk ende med at gå til tidligere Manchester United-profiler. Både Phil Neville og franske Laurent Blanc figurerer nemlig på listen over klubbens kommende trænerkandidater, og det er ikke gået ubemærket hen i de engelske medier.

Hos Daily Mail konstaterer man blandt andet, at Phil Neville for tiden nyder stor succes som træner for det engelske kvindelandshold, hvor han siden ansættelsen i januar 2018 har opbygget et stærkt hold, der har kvalificeret sig til sommerens VM-slutrunde. Phil Nevilles kontrakt løber frem til efter EM-slutrunden i 2021.

Også den tidligere franske forsvarsspiller Laurent Blanc er ifølge Sky Bet en af kandidaterne. Laurent Blanc har gået arbejdsløs som træner siden fyringen i Paris Saint-Germain ï 2016, efter at holdet røg ud til Manchester City i Champions League-kvartfinalen. Laurent Blanc arbejder i dag primært som tv-ekspert.

Andre kandidater lyder blandt andre Martin O'Neill, Mikel Arteta, Roger Schmidt og Claude Puel.

Skal man tro bookmakerne, er der imidlertid en person, som ligger særlig lunt i svinget til at blive klubbens nye træner.

Swansea Citys manager, Graham Potter, har haft en fin sæson i klubben, som han overtog sidste sæson efter et længere trænerophold i svenske Östersund. Klubben endte på en 10. plads i Championship.

Graham Potter er især blevet noteret som en træner, der måtte hive flere spillere fra ungdomsakademiet op, efter at etablerede navne som Tom Carrol, Lukasz Fabianski og Federico Fernandez stoppede i klubben sidste år. Alligevel har han formået at udvikle flere af ungdomsspillerne og skabe et stærkt hold, hvilket Brighton også skulle have lagt mærke til.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED