Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
26:10:2020 08:41
Store flyttedag: Nu tager Liverpool nyt træningsanlæg til 410 mio. i brug

The Athletic skriver, at Liverpool ventes at rykke til klubbens nye træningsanlæg i næste måned.


Dagene op til storkampen mod Manchester City den 8. november bliver formentligt de sidste på Liverpools nuværende træningsanlæg Melwood, inden The Reds tager klubbens nyopførte kompleks nær Kirkby i brug. 

Det erfarer James Pearce for The Athletic.

Egentligt skulle flytningen allerede være sket forud for denne sæson, men coronavirussen forsinkede opførslen af det nye træningsanlæg, som klubben har investeret op mod £50 millioner i - knap 410 millioner kroner - på.

Nu er det nye kompleks dog klar til at blive taget i brug, og Jürgen Klopp skulle være frisk på at tage klubbens nye faciliteter i brug, selvom vi nu befinder os midt i sæsonen.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED