AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:12:2019 12:43
Skadesnyt fra Solskjær: Pogba er tæt på comeback

Den franske midtbanestjerne skulle snart kunne spille for The Red Devils igen.


Det er lysnet på resultatfronten for Manchester United, men skadesmæssigt ser det også ud til, at Ole Gunnar Solskjær får en lang række af klubbens skadede profiler tilbage til sæsonens travleste periode.

Paul Pogba har været ude med en ankelskade siden september, men nærmer sig comeback,  mens en række andre spillere nu er i stand til at træne fuldt med.

- Dalot kan træne fuldt med igen. Matic er tilbage, Rojo er forhåbentligt tilbage næste uge. Derudover træner Eric Bailly og Timothy Fosu-Mensah med fra næste uge, fortæller Solskjær til klubbens hjemmeside.

- Vores trup bliver bedre og bedre på den måde. Til januar går jeg ud fra, at alle er spilleklar.  Paul er ikke helt klar til at spille, men det er ikke langt fra.

Til dagens pressemøde forud for Europa League-kampen mod AZ Alkmaar kunne Solskjær uddybe sine kommentarer og samtidigt afsløre, at Nemanja Matic formentligt får spilletid i morgen.

- Det er for tidligt at give Pogba spilletid. Vi håber, han bliver klar inden årsskiftet, for han arbejder hårdt. Matic er klar og bliver involveret i kampen i morgen, siger Solskjær.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED