Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Schmeichel retur til Premier League? Tre klubber bringes i spil

Af Emil Plovgaard
29.12.2023 Kl. 14:14

Kasper Schmeichel er åben overfor en tur til Premier League.

En række klubber ventes at være på udkig efter en ny målmand i det kommende transfervindue til januar.

Heriblandt Sheffield United, der i denne sæson ikke har været videre imponeret over klubbens nuværende førstevalg mellem stængerne, Wes Foderingham. Senest i forbindelse med nederlaget til Luton på 2. juledag, Boxing Day.

Sheffield United indtager for tiden sidstepladsen i Premier League, hvor der er hele syv point op til redning. Lørdagens mission er ganske svær, da man skal møde de forsvarende mestre fra Manchester City på udebane.

Klubben har lukket 47 mål ind i denne Premier League-sæson, hvilket er flest af alle klubber i Englands bedste række. Det svarer til et snit på næsten 2,5 indkasserede mål pr. kamp.

Derfor nævnes Sheffield United som en af bejlerne til Kasper Schmeichels underskrift, skriver mediet talkSPORT.

Foruden Sheffield United nævnes også Newcastle og Chelsea som mulige klubber for Schmeichel. De to klubber må i øjeblikket undvære deres førstekeeper i form af henholdsvis Nick Pope og Robert Sánchez.

Dermed kan der blive banet vej for en retur til Premier League for Kasper Schmeichels vedkommende. Han brugte 11 år hos Leicester, hvor han skrev sig ind i klubbens historiebøger ved at vinde både Premier League og FA Cuppen.

Tidligere på måneden fortalte den nu 37-årige Schmeichel i et følelsesladet interview, at han egentlig aldrig ønskede at forlade Leicester.

Schmeichel forlod i sommeren 2022 Leicester til fordel for franske Nice. I dag er han på kontrakt hos den belgiske storklub Anderlecht, hvor også Anders Dreyer, Thomas Delaney og Kasper Dolberg huserer.

I sidste måned kunne Kasper Schmeichel fortælle om en vild plan, som han har planer om at føre ud i livet på det danske landshold. Læs mere her.

Annonce