Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:01:2021 08:42
Salah må vente: Liverpool prioriterer ny kontrakt til en anden stjerne

Mohamed Salah har ikke førsteprioritet, selvom han nærmest har bedt klubben om at få en ny kontrakt.


Det er i klubbens hænder, har Mohamed Salah sagt om sin Liverpool-fremtid, og det lader faktisk til, at den egyptiske stjerne må væbne sig lidt med tålmodighed, for han er ikke klubbens førsteprioritet i rækken af kontraktforlængelser.

Således skriver Eurosport, at Liverpool vil prioritere en ny kontrakt til Virgil van Dijk, selvom Salah for nylig nærmest har opfordret til at starte kontraktforhandlinger.

Det er nu tre år siden, at van Dijk skiftede i en rekordhandel til Liverpool, og den hollandske stjernespiller er fortsat på den samme kontrakt, men nu arbejder The Reds på snart at kunne tilbyde forsvarsstyrmanden en ny og forbedret aftale, selvom den nuværende først udløber i 2023.

Det siges endvidere, at den nye kontrakt til van Dijk vil gøre ham til klubbens bedst betalte spiller med en ugeløn på over £200.000.

Når forhandlingerne med van Dijk er overstået, vil Liverpool så indlede kontraktforhandlinger med Salah.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED