AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
25:08:2019 20:13
Saints-profil roser nyindkøb: Han bliver spændende at følge

Southampton-profilen Nathan Redmond er fuld af rosende ord til et af klubbens nyindkøb, som han tror på, går en spændende sæson i møde.


Southampton fik lørdag sin første sejr i denne sæson i Premier League, da holdet slog Brighton 2-0 på udebane. Målene blev scoret af klubbens store profil Nathan Redmond og nyindkøbet Moussa Djenepo. Midtbanespilleren der kom til klubben fra belgiske Standard Liege kom på banen i anden halvleg og scorede det første mål for gæsterne, mens Redmond lukkede kampen kort før tid.

Efter lørdagens sejr har Nathan Redmond været ude at rose Southamptons nye midtbanespiller, som trods sine unge alder kan gå en spændende sæson i møde.

- Jeg tror, at alle på træningsbanen kan se hvilket sjov og sprudlende karakter han er. Han er stadig ung, han er kun 21 år gammel, men hvis han kan præstere som han gjorde mod Brighton, så kan han blive en spændende spiller til vores offensiv, udtaler englænderen til Southamptons hjemmeside.

Også Saints-manager Ralph Hassenhüttl rsoer den unge midtbanespiller efter lørdagens sejr.

- Han har vist på træningsbanen, hvad han er i stand til og også i sidste weekend mod Liverpool, kom han ind og gav os noget energi. Jeg er glad for, at han er faldet godt til i klubben og har fået en god start på sæsonen, udtaler Ralph Hassenhüttl.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED