Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
19:11:2020 08:31
Otte mulige debutanter: Klopp hiver adskillige stortalenter op i førsteholdstræning

Liverpools omfattende skadesproblemer har fået Jürgen Klopp til at inkludere otte af klubbens talenter i førsteholdstræningen.


Liverpool kan være uden op mod otte stamspillere til søndagens storkamp mod Leicester, og som konsekvens deraf har Jürgen Klopp valgt at inkludere ligeså mange af klubbens talenter i førsteholdets træning.

Det skriver The Express.

Om en eller flere kan ende med at få deres seniordebut på søndag, melder historien intet om, men Klopp har forsøgt at bruge den kritiske skadessituation til noget konstruktivt ved at lade en række af klubbens kommende stjerner få chancen for at overbevise til træning.

Det drejer sig angiveligt om midterforsvarer Billy Koumetio, målmændene Vitezslav Jaros, Marcelo Pitaluga og Jakub Ojrsynski. De to midtbanetalenter Jake Cain og Leighton Clarkson trænede også med sammen med angriberne Paul Glatzel og Luis Longstaff.

Alle må de håbe på at kunne følge i samme fodspor som Neco Williams, Nat Phillips og Curtis Jones, som har haft nogenlunde held med etablere sig som en fast del af førsteholdstruppen.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED