Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

OFFICIELT: Wilshere færdig i AGF - Arsenal-retur nu?

Af Jeppe Augustsen
06.07.2022 Kl. 14:10
Jack Wilshere har spillet sin sidste kamp for AGF.

Det kom som en stor overraskelse, da AGF hentede Jack Wilshere på en fri transfer tilbage i februar.

Han skrev under på en kontrakt frem til denne sommer med option på endnu et år, men han forlader nu AGF.

Det bekræfter AGF på klubbens hjemmeside.

– AGF og Jack Wilshere er blevet enige om ikke at forlænge samarbejdet, lyder meldingen på hjemmesiden.

Den tidligere Liverpool-spiller, Stig Inge Bjørnebye, der nu er sportsdirektør i AGF, uddyber:

– Vi ønsker alle at takke Jack for den tid, han har været i AGF. Det har været en stor fornøjelse at arbejde sammen med ham og opleve ham dele ud af hans erfaringer fra en meget flot og speciel karriere. Med sin tillidsfulde personlighed og nede-på-jorden-attitude har han gjort et stort indtryk på alle i AGF. Han er blevet en ven af vores klub, og vi ønsker ham alt det bedste for fremtiden og held og lykke med de nye udfordringer, han kaster sig over, siger sportschef Stig Inge Bjørnebye.

For et stykke tid siden kunne London Evening Standard berette, at Arsenal og den 30-årige englænder har forhandlet om en trænerrolle i London-klubben, hvor de i øjeblikket mangler trænere til U23- og U18-holdet. 

Annonce