Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

OFFICIELT: Manchester United-ejere er villige til at sælge

Af Jeppe Augustsen
22.11.2022 Kl. 20:03
Manchester Uniteds ejere meddeler, at man undersøger et salg af klubben.

Størstedelen af Manchester Uniteds fanbase vil have Glazer-familien – ejerne af Manchester United – til at sælge klubben.

Nu tyder det på, at de snart får deres ønske opfyldt.

Sky News berettede tirsdag aften, at Glazer-familien ville komme med en udmelding omkring et potentielt salg – og den er kommet nu.

Manchester United oplyser i en pressemeddelelse, at ejerne er åbne for et salg. 

– Manchester United, en af de mest succesfulde og historiske klubber i verden, meddeler i dag, at bestyrelsen har starte en proces for at undersøge strategiske alternativer for klubben.

– Processen er designet til at forbedre klubbens fremtidige med det ultimative mål om at positionere klubben til at kapitalisere mulighederne på og uden for banen og kommercielt. 

– Som en del af denne proces vil bestyrelsen overveje alle strategiske alternativer, inklusiv nye investering i klubben, et salg eller andre transaktioner. Det vil inkludere en vurdering af flere initiativer for at styrke klubben, inklusiv udvikling af stadion og infrastruktur, lyder det i en pressemeddelelse.

Avram Glazer og Joel Glazer udtaler følgende: 

– Manchester Uniteds styrke afhænger af den passion og loyalitet ved vores globale fællesskab på 1,1 milliarder fans og følgere. Da vi vil fortsætte at bygge på klubbens historiske succes, har bestyrelsen tilladt en evaluering af strategiske alternativer

– Vi vil evaluere alle muligheder for at sikre, at vi giver det bedste til fansene, og Manchester United udnytter de udviklingsmæssige muligheder i dag og i fremtiden. I denne proces vil vi fortsat være fokuseret på at gøre det bedste for vores fans, aktionærer og interessenter. 

Det oplyses også, at det bliver Raine Group – som varetog salget af Chelsea FC – der skal agere som Manchester Uniteds økonomiske rådgiver i processen, mens Latham & Watkins LLP skal agere juridiske rådgivere. 

Virksomheden, Rothschild and Co., vil agere som eksklusive rådgivere for Glazer-familien. 

Annonce