Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:12:2019 12:32
OFFICIELT: Klopp forlænger med Liverpool

Jürgen Klopp har forlænget sin kontrakt med Liverpool.


I flere omgange har Jürgen Klopp nedtonet at forlænge sin kontrakt med Liverpool.

Derfor kommer det som en stor overraskelse, at den tyske manager i dag har forlænget sin kontrakt med Merseyside-klubben frem til sommeren 2024.

Det bekræfter Liverpool på klubbens hjemmeside.

- For mig personligt er dette bygget på, hvor meget vi indtil videre har opnået gennem dette samarbejde, og hvor meget vi stadig kan opnå. Når jeg ser på klubbens udvikling, og det samarbejde, der foregår i klubben, føler jeg kun, at mit bidrag kan vokser.

- Folk ser, hvad der sker på banen, når de skal måle vores fremskridt, og selvom det er en god måde at måle det på, så er det ikke det eneste. Jeg har set det engagement og vilje på alle områder hos ejerne.

- Da jeg kom i 2015, følte jeg, at vi var perfekte for hinanden. Nu føler jeg, at jeg undervurderede det. Det er kun med en tro på, at dette samarbejde fortsætter på begge sider, at jeg forpligter mig frem til 2024. Hvis ikke jeg følte det, ville jeg ikke forlænge.

- Klubben befinder sig et rigtig godt sted lige nu, og jeg kunne ikke overveje at forlade den. Jeg må også fremhæve vores sportsdirektør, Michael Edwards, på denne rejse. Hans bidrag og samarbejde har været lige så vigtig som alle andres til at opnå en position, hvor vi kæmper om titler.

- Der er intet andet bedre sted end her, lyder det fra Jürgen Klopp.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE