Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
06:12:2021 08:47
OFFICIELT: Everton fyrer direktør - fuld støtte til Benitez

Everton har bekræftet, at man har opsagt samarbejdet med Marcel Brands.


I sidste uge kunne Football Insider berette, at Everton overvejede at fyre enten klubbens sportsdirektør, Marcel Brands, eller Rafael Benitez.

Det endte med at blive Marcel Brands.

På klubbens hjemmeside har The Toffees oplyst, at man har opsagt samarbejdet.

- Everton FC kan bekræfte, at Marcel Brands har forladt sin stilling som direktør.

- Der vil blive foretaget en strategisk analyse af strukturen, som skal udforme den bedste model for klubben på den lange sigt. I mellemtiden vil ejeren og bestyrelsen fortsætte med at give fuld støtte til vores manager, Rafael Benitez, lyder det i en meddelelse.

Everton ligger på 16. pladsen med 15 point - blot fem point ned til nedrykningsstregen.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE