AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:01:2020 16:44
OFFICIELT: Aston Villa skriver kontrakt med Barca-stortalent

The Villans har netop annonceret, at man har skrevet kontrakt med 16-årige Louie Barry.


Aston Villa har nu bekræftet, at man har skrevet kontrakt med den unge engelske angriber Louie Barry.  Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Den blot 16-årige angriber forlod West Bromwich sidste sommer til fordel for FC Barcelona, men nu vender han altså tilbage til England, efter at Aston Villa har betalt det spanske storhold £1 million i kompensation.

Med sin unge alder varer det nok nogle år, før vi får Barry at se i aktion for The Villans førstehold, men Premier League-klubbens akademiatræner Mark Harrison mener, at signingen sender et signal om Aston Villas ambitioner.

- Han er stadig en ung mand, men han er meget udvikle som spiller, og han har altid været en spiller med fantastiske evner.  Han har også en fantastisk mentalitet og er desperat efter at gøre det godt for vores klub, siger Harrison.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED