Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

OFFICIELT: Arsenal køber Jorginho i Chelsea - Her er detaljerne

Af Morten Bruun Jørgensen
31.01.2023 Kl. 10:49
Arsenal har fået en ny signing på plads.

På transfervinduets sidste dage har Arsenal styrket bredden på den centrale midtbane.

Premier Leagues førerhold har på sin hjemmeside annonceret, at Jorginho har skrevet under på en kontrakt, der er gældende frem til sommeren 2024. The Gunners har desuden option på at forlænge kontrakten med yderligere et år.

Han skifter fra Chelsea, hvor han ellers har været fast mand gennem en række sæsoner, men der er i gang med at blive foretaget et større generationsskifte i London-klubben, hvor Jorginho også havde kontraktudløb efter sæsonen.

LÆS OGSÅ: Transferoverblik: Januar 2023

Prisen er ifølge The Athletic og flere andre medier omtrent 100 millioner kroner, der er inklusiv bonusser.

– Jorginho er en etableret professionel med en stærk mentalitet, som bringer kvalitet og erfaring.

– Han er en spiller, som passer ind til vores spillestil, og han skifter til vores klub på et godt tidspunkt, hvor han kan bidrage med en nøglerolle for at fortsætte vores momentum, siger klubbens sportsdirektør, Edu.

Italieneren forlader Chelsea efter fire og et halvt år, hvor han nåede at spille 213 kampe for klubben med 29 scoringer til følge.

Jorginho kan få sin debut for Arsenal i weekenden mod Everton. Han bliver Arsenals tredje signing efter Leandro Trossard og Jakub Kiwior i dette transfervindue.

Han får trøje nummer 20 i Arsenal.

FØLG TRANSFERVINDUET LIVE HER

Annonce