Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Newcastle-millioner til OB: 'Kan være vi investerer i frokostordningen'

Af Jeppe Augustsen
02.06.2023 Kl. 11:49
Newcastles millioner til OB betyder ikke nødvendigvis, at alle penge bliver investeret i nye spillere.

Odense Boldklub meldes i øjeblikket tæt på et salg af Yankuba Minteh til Newcastle.

Ifølge flere medier – heriblandt BT – meldes prisen på omkring 50 millioner kroner, og det vil gøre gambianeren til OBs største salg i klubbens historie. 

Men trods et stort millionbeløb skal OB-fans ikke forvente, at Newcastles millioner fra salget bliver brugt på spillerforstærkninger til næste sæson. Det fortæller klubbens direktør, Bjørn Wesstrøm, i et interview med Stemmer fra Ådalen.

 

I interviewet bliver han spurt: "Nogle fans vil måske tænke, at hvis OB får et beløb for en spiller, kan man bruge alle pengene på nye spillere. Men det er ikke sådan regnestykket kommer til at være?", hvortil han svarer:

– Nej. sådan er det ikke. Det lyder måske mærkeligt for nogle fans, men det kan være, at vi vil investere i vores mogenmad eller frokostordning. Det er ting, som vi ikke har haft mulighed for at gøre tidligere, men det kan styrke os over tid. Det er mit opdrag, at vi skal gøre OB bedre til i morgen og i det hele taget. Vi skal blive bedre og bedre som klub, siger han Bjørn Wesstrøm til Stemmer fra Ådalen.

Den nuværende salgsrekord i OB har Djiby Fall, der blev solgt for omkring 35 millioner kroner til Lokomotiv Moskva i 2021.

Er du Premier League-ekspert? Tag quizzen om 2022/23-sæsonen her!


TOPHISTORIER LIGE NU

1. Avis: Declan Rice afviser gigantklub

2. Ny melding: Dette er Harry Kanes transferplaner

3. Alt er på plads: Barcelona og Xavi går på rov i Premier League

4. Manchester United er i forhandlinger om Højlund

5. Manchester United er klar med en kæmpe exit-bonus til Maguire

Annonce