AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
07:12:2019 11:24
Milner om sæsonstart: Vi skal fortsætte med speederen i bund

Liverpool-spilleren James Milner er glad for klubbens sæsonstart, men forklarer samtidig, at han og holdkammeraterne ikke kan tillade sig at slippe foden fra speederen.


Liverpool indtager en suveræn førsteplads i Premier League efter 15 spillerunder. The Reds har således kun sat point til mod Manchester United i en kamp, der endte 1-1.  Forspringet til de nærmeste konkurrenter fra Leicester er derfor på otte point inden weekendens kampe.

Jürgen Klopps mandskab er ligeledes ubesejret i Premier League siden marts måned, hvilket betyder, at klubben ikke har tabt i 32 kampe og det er rekord i klubben. Trods den flotte sæsonstart har de ingen planer om at gå ned i tempo i Liverpool. Det forklarer klubbens midtbanespiller James Milner.

- Vi ville gerne have haft lidt flere cleen sheets. Når man lukker mål ind, kommer der ekstra pres på, fordi så er du tvunget til at score endnu flere mål. Det har vi heldigvis gjort på det seneste. Selvom vi har fået en god start, så er der også andre steder, vi kan forbedre os, udtaler englænderen og fortsætter:

- Vi må omvendt også bare erkende, at vi på intet tidspunkt har sluppet foden fra speederen. Vi kan se, at Premier League i år er meget tæt, men vi formået at vinde mange kampe med et afgørende mål til sidst. Det siger noget om den kvalitet vi har i truppen, slutter James Milner.

Liverpool skal forsøge at fortsætte den flotte sæsonstart lørdag eftermiddag med en udekamp mod Bournemouth. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED