AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:12:2019 21:16
Livslang Liverpool-tilhænger: Det nuværende Liverpool-hold har ingen svagheder

Den tidligere fodboldspiller- og livslange Liverpool-fan Micky Quinn mener, at det nuværende Liverpool-hold kan gå over i historien.


De forsvarende Champions League-vindere Liverpool spillede sig tirsdag aften videre fra din gruppe med en sejr på udebane over Redbull Salzburg. Et nederlag til det østrigske mandkab ville omvendt have sendt The Reds ud af turneringen og derfor var det en vigtig sejr for Jürgen Klopps mandskab, der også i den hjemlige turnering har været flyvende og indtager førstepladsen med otte point ned til Leicester.

Klubbens suveræne sæsonstart har samtidig betydet, at klubben har sat ny rekord ved at spille 33 kampe i træk uden at tabe i Premier League. Trods en status som forsvarende mestre i Champions League og en nuværende plads som nummer et i Premier League, er der alligevel en lille tvivl blandt flere, om dette Liverpool-hold er det bedste i klubbens historie.

Den tidligere fodboldspiller og livslange Liverpool-tilhænger Micky Quinn er dog ikke i tvivl.

- Vi må være ærlige og sige, at Liverpool i mange kampe ikke har spillet godt. Det gjorde de mod Everton, Bournemouth og igår mod Salzburg. Netop derfor har jeg også været meget tilbageholden omkring holdet i denne sæson, men jeg vil gerne sige nu, at det nuværende Liverpool-hold potentielt kan være det bedste Liverpool-hold nogensinde, udtaler han til TalkSport og fortsætter:

- Det mener jeg helt seriøst. De har et hold nu, hvor alle bidrager og kender deres rolle på holdet. Det er et fantastisk sammenhold og gejst på holdet, men de er der måske ikke helt endnu. De mangler stadig lidt trofæer - om det så bliver Premier League eller endnu et Champions League-trofæ. De er en fornøjelse at se og jeg kan ikke se nogle svagheder på det her hold, slutter Micky Quinn.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED