Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
02:05:2021 19:15
Liverpools udmelding: Vi var helt enige i at udsætte kampen

Liverpool har søndag aften meldt ud, at man var helt enige i beslutningen om at udsætte kampen.


Liverpool ønskede heller ikke at fortsætte med planerne om at afvikle søndagens storkamp mellem dem og Manchester United på Old Trafford, hvor fans tidligere på dagen brød ind under deres protester imod klubbens ejere.

- Liverpool FC var helt enige med beslutningen om at udsætte dagens kamp som et resultat af de verserende begivenheder ved Old Trafford og det omkringliggende område, skriver klubben i en udmelding på egen hjemmeside.

- Det er vores holdning, at offentlighedens sikkerhed er den vigtigste faktor i en sådan beslutning, hvor vi skal kunne sikre et sikkert miljø for spillerne, de ansatte og dommerne. Det er en særlig prioritet.

- Det var tydeligvis ikke muligt at garantere dette på grund af situationen, som eskalerede hurtigt. Vi fortsætter vores dialog med Manchester United, Premier League og lokale autoriteter for at finde en passende dato til kampen på. Så snart, vi har mere information, opdaterer vi vores tilhængere.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED