AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:08:2022 08:38
Klublegende om mulig United-signing: "Jeg har en dårlig fornemmelse"

Den 73-årige Lou Macari er mildest talt ikke begejstret.


Adrien Rabiot ser ud til at kunne blive ny signing hos Manchester United.

Ifølge Manchester Evening News er Manchester United og Juventus nået til enighed vedrørende en pris for franskmanden, som lander på 15 millioner pund samt fem millioner pund i form af bonusser. I alt svarer det til knap 176 millioner kroner.

Fredag var fodbolddirektør John Murtough et smut i Torino i Italien for at forhandle med Rabiots mor, og ifølge den normalt velinformerede journalist Fabrizio Romano, var det et positivt møde mellem parterne, hvor der dog endnu ikke er opnået fuld enighed.

At Manchester United er på vej til at hente Rabiot, er ikke noget, der falder i alles smag. Således heller ikke hos Lou Macari, der i 70'erne og 80'erne spillede flere end 320 kampe for De Røde Djævle.

- Jeg har knap nok hørt om ham. Fodboldklubber bruger millioner på at scoute spillere i Europa, men ingen har forsøgt at hente ham. Hvorfor er det sådan? Jeg har en dårlig fornemmelse omkring denne spiller, lyder det fra Lou Macari til klubbens egen TV-kanal, MUTV, skriver Manchester Evening News.

Macari optrådte som gæst i studiet i forbindelse med dækningen af Erik ten Hags pressekonference forud for weekendens opgør mod Brentford.

73-årige Macari valgte i den grad at bruge platformen til at gøre sin egen stemme bemærket i stedet for et positivt take på tingene, som klubbens egne pressefolk nok gerne havde set.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE