AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
06:12:2019 12:54
Karantænen er væk: Lampard har 1,3 mia. kroner til at købe disse transfermål

Frank Lampard har hele £150 millioner til at forstærke sig med denne januar.


Chelsea kan nu officielt begynde at signe spillere igen, efter at Den Internationale Sportsdomstol valgte at halvere klubbens transferkarantæne denne fredag.

The Blues har dermed afsonet sin straf, og ledelsen har ifølge The Telegraph og en række andre engelske medier stillet et transferbudget på mindst £150 millioner til rådighed for Frank Lampard denne januar.

Det er ikke ensbetydende med, at Chelsea kommer til at købe nogle, men er de rigtige transfermål til at købe, har klubben altså masser penge til rådighed.

Men hvem er transfermålene så?

Listen er lang. Olivier Giroud og Pedro ser ud til snart at forlade klubben, mens Willian endnu ikke har forlænget sin kontrakt.  Derfor er The Blues interesseret i en lang række angribere og kantspillere, skriver The Telegraph.

Lyon-angriberen Moussa Dembele og Callum Wilson fra Bournemouth skulle være to spillere, man har kig på, mens Wilfried Zaha og Jadon Sancho også står på ønskesedlen.

Der har været rygter om, at Chelsea nu ligger i førersædet til at hente Sancho fra Dortmund, men klubben skulle angiveligt ikke ønske at sælge midtvejs i sæsonen.

Til gengæld skrev The Independent så sent som torsdag aften, at Chelsea havde anmodet Wilfried Zahas agent om at bane vejen for et skifte. Selvsamme agent udtalte samme aften til Sky Sports, at et januarskifte måske kunne komme på tale for ivorianeren.

Derudover er The Blues også på udkig efter en ny venstreback, da Lampard ikke er helt tryg ved hverken Emerson eller Alonso.  Alle pålidelige kilder peger på Ben Chilwell fra Leicester som klubbens absolutte førsteprioritet, mens José Gaya fra Valencia og Youcef Atal fra Nice skulle være alternativer.

Chilwell bliver næppe solgt til januar, medmindre The Blues byder et enormt beløb. Spørgsmålet er så, om Chelsea væbner sig med tålmodighed og venter til sommer eller i stedet investerer i et alternativ.

En midterforsvarer skulle også stadig stå på ønskesedlen efter salget af David Luiz denne sommer, selvom man allerede har Tomori, Zouma, Christensen og Rüdiger til rådighed.

Den engelske presse har længe skrevet, at Chelsea var interesseret i at hente Nathan Aké tilbage fra Bournemouth, og det skulle stadig være tilfældet. Klubben har heldigvis en tilbagekøbsklausul, der gør det muligt at hente hollænderen for £40 millioner.

Det er markant mindre end det beløb, som Bournemouth angiveligt krævede fra Leicester, da The Foxes ville købeAké som erstatning for Harry Maguire denne sommer.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED