Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Jürgen Klopp er rasende på tidligere Liverpool-stjerne

Af Emil Plovgaard
11.02.2023 Kl. 18:16
Jürgen Klopp har set sig sur på en landsmand.

Der ånder bestemt ikke fred og ro hos Liverpool for tiden.

Klubbens tyske manager, Jürgen Klopp, blev sidste weekend fanget i et vredesudbrud mod The Athletic-journalisten James Pearce.

Og nu er den tilsyneladende gal igen.

LÆS OGSÅ: Derfor fik Liverpool-spillerne fri trods nederlag

Det er The Athletic, der denne lørdag beskriver, at Jürgen Klopp skulle være særdeles rasende på sin landsmand Dietmar Hamann, efter at sidstnævnte i løbet af sæsonen har udtalt sig meget kritisk om klubbens formåen.

Hamann spillede 280 kampe for Liverpool i perioden fra 1999 til 2006, og han har fremlagt nogle synspunkt, som klubbens manager bestemt ikke er enig i.

Første gang, at Klopp pustede til gløderne i fejden, var tilbage i oktober, hvor Hamann forinden Champions League-kampen mod Rangers havde udtalt, at der manglende en ny gnist hos Liverpool.

– Åh, storartet. Han er en fantastisk kilde, som er respekteret overalt.

– At gøre det (spille for Liverpool, red.) giver dig ikke ret til at sige, hvad du vil, især ikke, når du ikke har nogen anelse, lød det fra Klopp, da han blev bekendtgjort med Hamanns synspunkter på pressemødet forud for kampen.

Det er ikke første gang, at Hamann gør sig bemærket med negative vendinger i retning af The Reds.

Tilbage i september skrev han følgende på Twitter:

– Alarmklokkerne bør ringe for Liverpool-tilhængerne, når den nuværende assistentmanager (Pep Lijnders, red.) skriver en bog, mens han stadig er ansat af klubben. Hvordan han blev tilladt det, er jeg ikke sikker på.

Og i januar var han igen aktiv på det sociale medie, som er ejet af multimilliardæren Elon Musk:

– Det eneste spørgsmål, er om klubben fik gavn af det (at Lijnders skrev en bog, red.), og det klare svar er nej. Hans arbejde består ikke i at undervise andre trænere, mens han bliver betalt af Liverpool, lød det fra Hamann.

LÆS OGSÅ: Liverpool kan udnytte ny regelændring i Premier League

LÆS OGSÅ: Her er legendernes bud på den bedste PL-signing

Annonce