AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
03:07:2020 15:45
I fodsporene på Greenwood: Disse tre United-talenter kan blive de næste

Her er tre bud på Manchester United-talenter, der vil kunne gå ind på klubbens førstehold i næste sæson.


Scott McTominay, Mason Greenwood og Brandon Williams er de seneste eksempler på, at Manchester United producerer gode spillere på akademiet.

Nu kigger vi på tre spillere, der i løbet af næste sæson kan komme til at spille en rolle på klubbens førstehold.

James Garner

Ni mål er den 19-årige midtbanespiller noteret for i denne sæson, hvor han virkelig har formået at lægge det element til sit spil. Han har længe været udråbt som et stort talent, og han fik spilletid i en opvarmningskamp mod West Bromwich for nylig.

Han har dog været offer for, at Manchester United er fint besat på den centrale midtbane, og derfor var der i januar også en del snak om en udlejning af englænderen. Gennem hele sæsonen har han været en del af førsteholdets træning, og Garner bør være god nok til at slå igennem.

Dylan Levitt

Havde coronaen ikke sat en stopper for fodbolden, kunne den 19-årige midtbanespiller meget vel have fået debut for det walisiske landshold. Ryan Giggs fortæller, at han har et rigtig godt øje til Levitt, som fik debut for Manchester United i november sidste år mod Astana.

I den kamp havde han flere vellykkede afleveringer end nogen anden spiller. Levitt er en kreativ midtbanespiller, som nok håber på, at klubben ikke investerer i Jack Grealish. Måske er han inden længe foran Andreas Pereira i kampen om spilletid.

Teden Mengi

Den blot 18-årige midterforsvarer har trænet med førsteholdet siden, at Manchester United startede træningen op igen efter coronapausen. Han fik desuden spilletid i de to opvarmningskampe mod West Bromwich. Han er en leder, der har været anfører for klubbens U18-mandskab.

Han har ry for at være en spiller, der træner stenhårdt hver eneste dag, og med en uvis fremtid til både Marcos Rojo og Chris Smalling samt Eric Baillys mange skadesproblemer, kan han måske få en chance i næste sæson.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED