Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Her er historien bag Premier Leagues nye transferrekord

Af Morten Bruun Jørgensen
01.02.2023 Kl. 12:41
Hvordan blev der slået ny transferrekord i Premier League? Her er historien bag Enzo Fernàndez’ monsterskifte til Chelsea.

Enzo Fernàndez er blevet præsenteret som ny spiller i Chelsea, og den argentinske verdensmester nu den dyreste spiller, som nogensinde er skiftet til Premier League.

Benfica har oplyst, at Chelsea betaler 900 millioner kroner for den 22-årige midtbanespiller, som The Blues gennem hele januar arbejdede på at få til klubben.

Nu forsøger vi at fortælle historien bag, hvordan Enzo Fernàndez slog Premier Leagues transferrekord. Det gør vi ved blandt andet at videreformidle, hvad blandt andre transferguruen Fabrizio Romano og London Evening Standard har fortalt om forhandlingerne mellem parterne.

LÆS OGSÅ: UEFA chokeret over Chelsea

Historien starter under VM-slutrunden, hvor Chelsea-ejerne Todd Boehly og Behdad Eghbali var taget til Qatar, og her fik de øjnene op for Enzo Fernàndez, som hurtigt blev klubbens foretrukne transferemne i januar.

Chelsea valgte også at involvere superagenten Jorge Mendes, som fik til opgave at hjælpe med få den enorme handel i his. Mendes blev valgt, fordi han havde gode forbindelser til Benficas bestyrelse.

For at handlen kunne blive en realitet, skulle Chelsea også få Enzo Fernàndez overbevist om at skifte til Stamford Bridge, men det skulle ikke vise sig at blive svært for The Blues. Argentineren blev forvisset om at tage til London-klubben, da Chelsea var i stand til at præsentere klubbens vision på en meget overbevisende måde.

Derfor var det forhandlingerne med Benfica, der skulle afgøre, om Enzo Fernàndez ville blive Chelsea-spiller.

Allerede fra starten i januar pressede Enzo Fernàndez selv på for at kunne skifte væk fra Benfica, og han spillede selv en nøglerolle i forsøget på at overbevise den portugisiske storklub om, at der skulle laves en aftale.

Det var også på det tidspunkt, at Chelsea gav et bud på 85 millioner euro – svarende til 632 millioner kroner – plus dertilhørende bonusser og spillere, som Benfica kunne få i bytte få Fernàndez.

Benfica sagde nej. Det var frikøbsklausulen på 120 millioner euro – svarende til 893 millioner euro – eller ingenting.

LÆS OGSÅ: Uha, Chelsea: Tre transfers gik i vasken

Herefter gik der et par uger, hvor Benfica var rasende på Chelsea, som samtidig fik tilbudt en lang række andre spillere. Konstant var der dog en følelse hos London-klubben om, at man ville forsøge med et nyt bud på Fernàndez.

Det skete mod slutningen af transfervinduet, hvor Chelseas nye bud lød på 100 millioner euro (744 millioner kroner) plus spillere i bytte, men igen var svaret helt klart fra Benfica.

Nej.

Benfica holdt stadig fast i, at Chelsea skulle udløse frikøbsklausulen på 120 millioner euro, og det fik The Blues så også til at byde det beløb for argentineren. Transfersummen var bare med en række bonusser, som Benfica ikke havde lyst til at acceptere.

På den næstsidste dag i transfervinduet havde Chelsea og Benfica forhandlet i 20 timer, og klubberne var ved at nærme sig noget, der kunne ligne enighed, men Benfica-præsident Rui Costa var stadig ikke overbevist om, hvorvidt han skulle godkende handlen.

Alligevel var Chelsea gået i gang med at planlægge, at Fernàndez kunne gennemføre sit lægetjek i London om tirsdagen – på transfervinduets sidste dag. Igen gav Benfica ikke grønt lys, og Fernàndez fortsatte selv med at presse på.

Derfor var det først på transfervinduets sidste dag, at det lykkedes at finde en aftale mellem klubberne.

LÆS OGSÅ: Transferoverblik: Januar 2023

Chelsea og Benfica forhandlede på livet løs fra morgen til aften, og det var først en time før transfervinduets lukning, at det lykkedes at nå til enighed om en aftale, der betød, at Chelsea skulle betale 121 millioner euro (900 millioner kroner) for verdensmesteren.

45 millioner euro (335 millioner kroner) skulle betales med det samme, mens resten betales over i alt fem rater.

Forinden var tirsdagen dog gået med blandede følelser. For det ene øjeblik så handlen ud til at blive til noget, mens den om aftenen på sidste dag i transfervinduet så ud til at være kollapset.

Chelsea gav dog ikke op, og samtidig fortsatte Fernàndez med selv at kæmpe for at få handlen til at gå igennem. The Blues havde sørget for, at spilleren kunne få et lægetjek i Portugal, og efter midnat blev handlet skrevet under.

Nu var handlen en realitet, og Chelsea kunne nu udstyre Fernàndez med en kæmpe kontrakt, der løber helt frem til udgangen af i juni 2031.

Sådan er historien bag Premier Leagues nye transferrekord.

Annonce