AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:10:2018 10:24
Genialt projekt: Chelsea vil sende fans til Auschwitz

Chelsea er klar til at sende fans, der synger antisemitistiske sange, til Auschwitz fremfor at give dem karantæne, og forhåbentlig kan det ændre deres opførsel.


Tilbage i september besluttede Chelsea at uddele karantæne til flere af klubbens fans efter at have sunget antisemitistiske sange mod Tottenham-fans.

Tottenham er kendt for at være en klub med en stor jødisk fanbase.

Chelsea-ejer, Roman Abramovich, er selv af jødisk afstamning, og derfor har han reageret på disse upassende sange, men i stedet for at uddele karantæner i første omgang, vil Chelsea i stedet give fansene et valg.

Chelsea vil give de fans, som i første omgang har fået karantæne, muligheden for at tage til Auschwitz og få en guidet tur af en delegation af klubbens ansatte, som forhåbentlig kan sætte en stopper for de antisemitistiske sange.

- Hvis man bare uddeler karantæne, vil man aldrig ændre deres opførsel. Den politik giver dem en mulighed for at indse, hvad de har gjort og forhåbentlig opføre sig bedre. Før i tiden ville vi fjerne dem fra stadion og give dem karantæne i tre år, siger klubbens formand Bruce Buck til The Sun.

- Nu kan vi se: "Du har gjort noget forkert. Nu har du en mulighed. Vi kan enten give dig tid med nogle af vores ansatte og forstå, hvad du har gjort forkert".

- Det er svært at gøre noget, når en gruppe af 50-100 personer synger noget. Det er nærmest umuligt at få dem smidt ud af stadion, men hvis det er individuelt, kan vi identificere dem, slutter Bruce Buck.

Roman Abramovich blev gjort opmærksom på, at der var en stigning i antisemitistiske sange og begyndte derefter at tænke over, hvordan man kunne implementere et projekt, som på langt sigt kunne ændre det.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED