Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:10:2020 09:30
Fra egne rækker: United er klar til at forfremme 19-årig til førsteholdet

Ethan Galbraith kan blive ny førsteholdsspiller for The Red Devils denne sæson.


Ethan Galbraith fik sin debut for Manchester Uniteds førstehold i nederlaget til Astana i Europa League-gruppespillet sidste sæson, og den 19-årige midtbanespiller blev også inkluderet i truppen, der rejste til turneringens slutspil i Köln.

Nu skriver Manchester Evening News, at der er en god chance for, at den nordirske landsholdsspiller følger i Teden Mengis fodspor og for alvor etablerer sig som fast mand i førsteholdstruppen.

Det har klubbens U23-træner Neil Wood lagt op til.

- Vi ønsker, han kommer tilbage og slår igennem for klubbens U23-hold. Jeg tror ikke, han skal udlejes, men får han chancen for at træne med førsteholdet, skal han tage den. Han skal tage enhver chance, for vi forventer fra ham, at han tager sine chancer på førsteholdet, siger Wood ifølge M.E.N.

- Teden Mengi har presset sig op på førsteholdet hurtigere, end vi havde forventet, men vi regner med, at ham og Galbraith følger samme rute til førsteholdet.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED