AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:11:2016 19:49
Football Manager 2017 guide: Tottenham

Football Manager 2017 har været på gaden i et par uger, og vi har nu haft tid til at kigge nærmere på Tottenham i det populære computerspil.


Klubfilosofier:
Spil angrebsfodbold
Spil boldbesiddende fodbold
Køb unge spillere til førsteholdet
Udvikl spillere ved at anvende klubbens ungdomssystem

Transferbudget:
432 millioner – 640 millioner

Forventninger:
Bestyrelsen i Tottenham forventer ikke de helt store resultater i ligaen fra dig i første sæson. En kvalificering til Europa League er således nok til at tilfredsstille bestyrelsen. Tottenham er kvalificeret til Champions League i første sæson, og her forventer bestyrelsen, at du kan få dem videre fra gruppespillet. I FA Cuppen skal du nå langt – semifinalen er således mindstekrav.

Truppen i korte træk:

Tottenham har et glimrende hold i Football Manager 2017, og det starter helt nede ved målmanden. Hugo Lloris er en af ligaens bedste, og han har stabile backups i Michel Vorm og den spanske lejesvend, Pau Lopez.

I bagkæden er Tottenham også godt besat. Kyle Walker og Danny Rose sidder solidt på de to backs, og med Kieran Trippier og Ben Davies er du også sublimt dækket ind i tilfælde af en skade til de to foretrukne. Midterforsvaret er stærkt med Jan Vertonghen og Toby Alderweireld, mens Kevin Wimmer er reserve. Desuden kan Eric Dier også bruges i det centrale forsvar.

På den centrale midtbane vrimler det nærmest med muligheder. Én ting går dog igen – stor fysik. Victor Wanyama, Mousa Dembélé, Eric Dier og Moussa Sissoko er fysisk stærke. Dog er det kun Dembélé af de fire, der er kreativ.

Af de lidt mere offensive typer på midtbanen er der spillere som Christian Eriksen, Dele Alli og Erik Lamela, som må forventes at være de tre foretrukne i en 4-2-3-1-opstilling. Georges-Kévin Nkoudou, Son Heung-Min, Tom Carroll og Joshua Onomah skaber bredden – og specielt Son er en glimrende spiller, der har mål i støvlerne.

Helt fremme huserer Harry Kane, som vil kæmpe med om topscorertitlen i Premier League. Som reserve er der den hollandske landsholdsspiller, Vincent Janssen, som og er langt fra Kanes høje niveau. Også sydkoreanske Son kan spille pladsen til nøds.

Taktisk overblik: Hvilken formation bør du spille?

Det vil være oplagt at spille 4-2-3-1 med Tottenham. Du skal udnytte dine offensive backs, og det kan du gøre ved at spille med to kanter, der trækker ind i banen, og det kan både Christian Eriksen og Erik Lamela. Når dine to backs går med frem, skal der også være nogen til at holde balancen på holdet, og det skal de to centrale midtbanespillere være med til at sørge for.

Når de to kanter trækker ind i banen, er der ingen grund til, at 10’eren også befinder sig derinde. Dele Allis foretrukne rolle er som skyggeangriber, og det harmonerer godt med, at han skal komme i feltet og tage dybe løb.

En anden taktisk mulighed kan være en lidt alternativ 5-2-2-1-opstilling, som vi har haft stor succes med i Tottenham. Bagkæden består af fem spillere, hvoraf de to backs er ultraoffensive, når du har bolden. Samtidig er de på linje med de tre centrale forsvarsspillere, når modstanderen har bolden.

Foran dem løber to fysisk stærke spillere rundt og sørger for at lukke ned for modstanderens kreative spillere. Samtidig bidrager især den ene også i offensiven med dybe løb. På den offensive midtbane deltager den ene spiller i meget i det opbyggende spil, og han er den kreative kraft, mens den anden laver mål i bunkevis. Helt fremme ligger spydspidsen, som bare skal lave mål.

På papiret er det en defensiv taktik, men der bliver lavet rigtig mange fra angriberen og skyggeangriberen. De to backs står for rigtig mange assists efter indlæg, og de er rigtig gode til at skabe bredde i spillet.

Nøglespillere: Tre spillere, holdet skal bygges op omkring

Eric Dier: Han kan bruges på flere positioner, men han vil nok komme til at gøre det bedst på midtbanen, hvor han er rigtig stærk til at erobre bolde, som han også beviste i sidste sæson, hvor han var blandt Tottenhams bedste. Dier er kun 22 år, men har kontrakt med Tottenham frem til 2021. Ham gør du klogt i at bygge holdet op omkring.

Dele Alli: Blot 20 år ved spillets start men allerede en stjerne på holdet. Alli minder på mange måder om Frank Lampard i Chelsea-tiden. Alli er blot mere offensivt orienteret. Han kommer ofte i feltet, og han er en rigtig flittig målscorer. Han vil være en stjerne på dit hold i mere end 10 sæsoner.

Harry Kane: Den engelske angriber er blandt ligaens bedste på sin position, og ham vil der helt sikkert være interesse for blandt endnu større klubber. Du skal dog for alt i verden sørge for at holde på Kane, der er en del af klubbens egen avl.

Unge spillere: Tre spillere, du skal holde øje med

Cameron Carter-Vickers: Den amerikanske midterforsvarer er et stykke fra førsteholdet, men med den rette udvikling kan han blive fast mand i den centrale forsvar nogle sæsoner ude i fremtiden. Han har et fint potentiale, men det kræver dog spilletid for, at han kan udnytte det.

Nabil Bentaleb: Afrikaneren har allerede været en del af førsteholdet i et par sæsoner, men nu er han udlejet til Schalke efter tilgangen af Victor Wanyama. Bentaleb har stadig et stort potentiale, og han bør kunne blive en profil på dit hold i fremtiden.

Marcus Edwards: Den unge tekniker har nok det største potentiale af de tre spillere i denne kategori. Den 17-årige midtbanespiller kan være Christian Eriksens afløser som det kreative omdrejningspunkt på Tottenham-mandskabet.

Det store spørgsmålstegn: Skal du sælge, eller skal du beholde?

Michel Vorm: Tottenham har lejet Pau Lopez i Espanyol i første sæson, og de har også købsoption på ham. Spanieren er bedre end Vorm, og derfor kan du overveje at sælge hollænderen, hvis du ikke ønsker at have tre målmænd i truppen.

Georges-Kévin Nkoudou: Han er kun lige blevet købt, men du bør alligevel overveje, om han har en fremtid i Tottenham. Han har simpelthen ikke niveauet til at spille i en topklub i Premier League. En udlejning kan være løsningen i første sæson.

Mulige transferemner: Tre spillere, du bør hente til klubben

Nabil Fekir: Bredden på den offensive midtbanepositioner er ikke prangende, og det vil den franske Lyon-spiller kunne bidrage med. Fekir dækker alle de fire forreste positioner, og han kan købes for mellem 175 og 215 millioner. En rigtig fin pris.

Pizzi: Portugiseren dækker den centrale midtbane og de tre offensive midtbanepositioner. Han er kreativ og er i besiddelse af et godt højreben. Han er desuden ganske billig. Mellem 125 og 175 millioner for en spiller af hans kaliber er nærmest et røverkøb.

Daniele Rugani: Du kan sikre fremtiden i forsvaret med et køb af Daniele Rugani. Den italienske forsvarsspiller kommer ikke til at få meget spilletid i Juventus, og derfor vil han være interesseret i et skifte. Han kan dog komme til at koste op mod 300 millioner, men han er pengene værd.

Mulige salgsemner: Tre spillere, du bør sælge

Tom Carroll: Midtbanespilleren har ikke niveauet til Tottenham, og der i forvejen rigeligt med dygtige spillere på de positioner, han dækker. Carroll bør kunne indbringe et sted mellem 50 og 75 millioner.

Federico Fazio: Roma har godt nok lejet ham i første sæson, men når argentineren vender tilbage efter første sæson, bør du forsøge at sælge ham. Den høje forsvarsspiller er ikke god nok til førsteholdet, og han vil samtidig kunne skæppe godt i kassen.

Clinton N’Jie: Også han er udlejet i første sæson, og Marseille har også en købsoption på ham. Hvis du er heldig, vælger den franske klub at købe ham, og så skal du ikke bøvle med at få ham solgt. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED