Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Fem bud: Disse PL-klubber bør gå efter Christian Eriksen

Af Jeppe Augustsen
04.01.2022 Kl. 21:28
Hvilke Premier League-klubber bør gå efter Christian Eriksen? Vi giver her fem bud.

Christian Eriksen vender tilbage til international fodbold.

I et interview med DR tidligere på måneden fortalte den danske midtbanespiller, at han fortsat har store mål med sin fodboldkarriere, og det inkluderer bl.a. at vende tilbage på højeste niveau samt at blive udtaget til det danske landshold, når Kasper Hjulmand skal vælge sin trup til VM i Qatar, der bliver afviklet sidst på året.

Inden for de seneste dage har der været spekulationer om, hvor turen går hen for Christian Eriksen, som står uden klub efter kontrakten med Inter Milan blev opsagt, fordi det i Italien ikke er tilladt at spille med en ICD-enhed, som Christian Eriksen har fået indopereret.

Det udelukker dermed et skifte til italiensk fodbold, og det forlyder, at Premier League bliver næste destination.

I den forbindelse har vi givet vores bud på fem Premier League-klubber, som bør gør efter ham.

Det oplagte skifte: Tottenham

Med sin fortid taget in mente, så ville det være det Premier League-skifte, som gav mest mening. Han kender Tottenham efter syv år i London-klubben, hvor han hurtigt blev en stor stjerne og vigtig brik på holdet.

Han er elsket af klubbens fans, som uden tvivl vil stå med åbne arme, såfremt han skulle komme. 

Men så er der jo også lige Antonio Conte. Italienerens vilkår for at komme til Tottenham var angiveligt at få stor magt, når det kom til køb af spillere, og han var ikke ligefrem den store fortaler for Christian Eriksens skifte til Inter tilbage i 2020. Det kan måske forhindre et skifte.

Det overraskende skifte: Manchester United

Over flere omgange er danskeren blevet sat i forbindelse med et skifte til Old Trafford, og der var også noget om snakken. Det var dog Christian Eriksen selv, der takkede nej til De Røde Djævle. Tilbage i april udtalte han følgende: 

– Der var rygter gennem et par år om Manchester United, men det var aldrig rigtigt sandsynligt. Vi forhandlede med dem, og vi hørte, hvad der var muligt og ikke muligt, men i sidste ende ønskede jeg personligt en ny udfordring, fortæller Eriksen.

På den centrale midtbane er der flere af Manchester Uniteds nuværende spillere, der ikke lader til at have en fremtid i klubben. Det gælder bl.a. Paul Pogba og Jesse Lingard, som begge har kontraktudløb til sommer. Donny van de Beek får ikke nok spilletid og vil væk.

Så er der også Juan Mata, hvor der går rygter om, at han allerede kan være på vej væk i dette transfervindue og kædes sammen med Real Sociedad. Måske kan Christian Eriksen lukke det hul?

Det risikable skifte: Newcastle

De gør klar til et meget travlt transfervindue, og de viser allerede deres ambitioner med et køb af Kieran Trippier, som forventes at blive en realitet inden for ganske kort tid. 

Klubmæssigt er det naturligvis et væsentligt skridt ned fra Inter Milan, som han havde vundet det italienske mesterskab med, og med et skifte til Newcastle vil han i første omgang skulle være med til at sikre sig overlevelse. 

Kontraktmæssigt vil han nok kunne tjene det samme eller mere i Newcastle, end han gjorde i Inter Milan. Newcastles nye ejere vil også skulle sælge ham klubbens projekt, og det ville uden tvivl være et sats med klubbens nuværende placering taget i betragtning.

De to outsidere: Leicester og West Ham

I de seneste år har det være de to klubber, som har bidt sig på som sub-topklubber i Premier League, og hvis ingen af The Big Six vil hente danskeren på en fri transfer, så kan skridtet under være en mulighed.

Kasper Schmeichel vil formentlig ikke tøve med at overtale ham til et skifte til King Power Stadium, hvor han med stor sandsynlighed også vil kunne gå direkte ind i startopstillingen med Brendan Rodgers ved roret.

Så er der også lige West Ham, som i den grad har vist i denne sæson, at de kan bide skeer med de store. Mulighederne for en top fire-placering er der stadig, og så er der også en anden ting, man skal have med i den store ligning, når en spiller skal overveje et skifte – nemlig bopælen, London, som han sikkert ville elske at bo i igen. 

Annonce