Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Efter møde: Det er opdateringen på Ziyechs PSG-skifte

Af Kasper Leif Pedersen
01.02.2023 Kl. 10:55
Der er nu en opdatering på Hakim Ziyechs skifte til Paris Saint-Germain.

Hakim Ziyech var millimeter fra at kalde sig ny Paris Saint-Germain spiller. 

Transferen fra Chelsea til PSG kollapsede, da London-kluuben flere gange sendte det forkerte dokument, hvor de, som var nødveninge for at godkende flytningen, kom for sent. 

Yderligere kunne det franske medie L'Équipe afsløre, at PSG har fortalt,  at det første dokument, som blev sendt, var der allerede fejl med. Denne fejl blev rettet, og London-klubbens advokater sendte kontrakten tilbage en første gang

Men denne gang uden den nødvendige underskrift. Da englænderne blev informeret, sendte de en anden version tilbage. Igen uden underskrift. Det var først tredje gang, at dokumenterne blev valideret.

Men det var for sent. 

Heraf gik meldningerne onsdag morgen på, at PSG ville appellere til LFP – Ligue de Football Professionnel -, hvor det juridiske udvalg 10.30. onsdag morgen, ville behandle PSG's appel vedrørende Ziyech.

Nu er der opdatering efter mødet.

For ifølge det franske medie Telefoot, så har LFP ikke godkendt PSG's appel, som derfor betyder, at 29-årige Ziyech ikke skifter til Paris Saint-Germain.

Dette betyder, at Ziyech, der har spillet 10 Premier League-kampe for Chelsea indtil videre i denne sæson, men som er faldet ned i hakkeordenen i forhold til klubbens nye signings, vil blive hængende i det vestlige London for resten af sæsonen.

 

Annonce